Ayak tiplerine göre ayakkabı seçimi

Birçok kişinin dikkat etmediği, fakat sağlık açısından çok önemli olan ayakkabı seçimini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.Bazı kaynaklara göre insanlar koşarken ayak hareketlerine göre iki tip ayak olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlar dışa ve içe basan ayak çeşitleridir.

Ayak çeşidinizi öğrenmenin en kolay yolu spor ayakkabılarınızı kontrol etmektir. İçe dönük ayak tipi olan kişilerin spor ayakkabılarının üst kısmı ile ayak parmaklarının arasında kalan bölüm aşınmış durumda olacaktır. Bunun nedeni ise içeri doğru basan ayak tiplerinde, ilk olarak baş parmak bölgesinden kuvvet uygulanır ve ardından topuk kısmı yapılan baskıya katılır. Bu gibi durumlar spor ayakkabılarının üst gövdesi ile parmak bölgesi arasında aşınmaya neden olur. Dışa dönük ayak tipine sahip olan kişilerde ise spor ayakkabılarının dış kısımları aşınmış durumda olacaktır. Ayaklarının dış kısmını kullanarak adım atan kişilerde sakatlık ve olumsuzluk gibi durumların yaşanması ihtimali daha yüksek olmaktadır.

Ayakların içe dönük basması ile yani hafifçe içeri doğru dönmesi tehlikeli bir durumdur. İçe doğru basan ayak tiplerinde basıncın nötr olması gerekmektedir. Aksi halde ayağınızda çeşitli sakatlıklar oluşabilir.

Türkiye`de çok yaygın olmasa bile ayak tipini öğrenmeyin başka yolları da vardır. Spor ayakkabınızı satın alacağınız yerde koşu bantları bulunmaktadır ve çalışan görevliler tarafından test edilirsiniz. Koşmanız ve yürüyüşünüzün izlenmesinin ardından kısa süre içerisinde ayak tipinize karar verilir.

Ayak tipimizi anladıktan sonra yapmamız gereken kendimize uygun spor ayakkabısını almak olacaktır. Her iki tip ayak için de farklı spor ayakkabı modelleri bulunmaktadır. Her iki ayak tipi için kullanımı uygun olan tek model spor ayakkabıları da bulunmaktadır.

Spor ayakkabı seçimi yapmadan önce kendi ayak tipinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Futbolcu, koşucu gibi spor dalları ile uğraşan kişilerde aynı şekilde ayak tiplerine uygun ayakkabıları tercih etmektedirler. Sporcular kendi ayak tiplerini bilirler ve buna göre ayakkabı seçimi yaparlar.

Her iki ayak tipine sahip olan kişilerin kullanabileceği spor ayakkabıları arasında Nike markası en çok tercih edilen modeller arasındadır.

Bir cevap yazın

Kategoriler