Doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

Yüksek topuklu ayakkabıların ayağa binen yükü ayak topuğundan öne doğru kaydırdığını bunun da ayağın ön bölümünün aşırı stres altında bıraktığını söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, ayakkabı seçerken 5 cm’lik topuk yüksekliğinin aşılmaması uyarısında bulundu. Ayakkabı seçiminde en önemli noktalardan birinin topuk yüksekliği olduğunu belirten Prof. Dr. Akı, şu bilgileri verdi: “Topuk yüksekliğinin 3-4 cm’den yüksek olması gerekir. Ayakkabının yeterince geniş olması da çok önemlidir. Daha yüksek topuk, ağırlığı daha fazla ayak tarafından taşınması demektir. Ayak deformitelerinin en büyük nedenleri yüksek topuklu ayakkabı kullanımıdır.”

Yüksek topuk ayakların stres yüklenmesine neden oluyor

Yüksek topuklu ayakkabıların ayağa binen yükü ayak topuğundan öne doğru kaydırdığını bunun da ayağın ön bölümünün aşırı stres altında kalmasına neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Akı,  “Bu tür ayakkabılar aynı zamanda diz kalça ve bel bölgesinde vücut ağırlık merkezinin değişimine neden olarak bu bölgelerdeki bağlarda aşırı gerilmeye, eklemlerde aşırı yüklenmeye ve kaslarda aşırı çalışmaya neden olarak diz kalça ve ozellikle bel ağrılarına neden olmaktadır” dedi.

Günlük kullanımda bileği kavrayan modeller seçin

Ayak sağılığı için ayakkabıda kullanılan malzemenin ve ayakkabının modelinin de önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Akı, “Günlük kullanımda ayak bileğini sıkıca kavrayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Sürekli bu tarz ayakkabıların kullanımı da ayak bileği kaslarında zayıflamaya neden olabilir. Ayakkabı ön ve arka bölümlerinde her iki el arasında çamaşır büker gibi bükülmeye çalışıldığında kolayca deforme olmamalıdır.

Topuk arka kısmı, ayağa arkadan destek verecek kadar yüksek ve sert materyalden yapılmış olmalıdır. Malzeme olarak da sentetik materyalden uzak durmalı, doğal deri ayakkabılar tercih edilmelidir. Doğal deri materyaller daima hava sirkülasyonu sağlamaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

Kategoriler